نما لامل،نما كرتين وال،نماي لامل،نماي كرتين وال،كرتين وال، نما لامل،نما كرتين وال،نماي لامل،نماي كرتين وال،كرتين وال،

جوپرس

كرتين وال چيست؟ انواع كرتين وال چيست؟

به طور كلي ساختمان ها داراي ۲ وجه داخلي و خارجي هستند. از زماني كه انسان به غار نشيني روي آورد به هر ۲ جنبه  محل سكونتش توجه داشته است. گاه با گياهان تزيين شده است و گاه با پوست يا اسكلت حيواناتي كه توسط صاحب خانه شكار شده اند. اما به تدريج گل و خشت و سپس تركيب سنگ و گل تا به امروز كه انواع نماهاي سنگي، آجري و كرتين وال قدمت و تاريخچه نماي ساختمان را مي رساند. ما در اين مقاله قصد داريم كرتين وال كه نمايي جديد در صنعت ساختمان است را توضيح دهيم.

كرتين وال

نماي كرتين وال چيست؟

خب قبل از هر چيزي بايد تعريف درستي از نماي كرتين وال داشته باشيم. Curtain Wall كه معادل آن به فارسي ديوار پرده اي است. ديوار و پرده هر دو حائل هايي بين دو فضا هستند يكي سخت و سنگين و ديگري سبك و قابل انعطاف است. از تركيب اين دو عبارت يا در حقيقت اين دو نوع حائل محققان به تركيبي دست پيدا كرده اند كه هم استحكام و مقاومت ديوار را دارد و هم زيبايي و سبكي پرده از اين رو نام انرا كرتين وال Curtain Wall قرار دادند. نماهاي كرتين وال از آنجا كه هيچ باري از خود ساختمان را به دوش نمي كشند و تنها نيرويي كه تحمل مي كنند يكي نيروي وزن خودشان و ديگري نيرو هاي جانبي نظير باد است را تحمل مي كنند از اين رو به سازه هاي كرتين وال سازه هاي خود ايستا مي گويند. نما كرتين وال انواع و اقسام و زيادي دارد و پر كاربرد ترين آنها كه حتما شما هم ديده ايد نماهاي كرتين وال شيشه اي هستند. در بازار مصرف به نماي كرتين وال ، نماي لامل نيز گفته مي شود.

از ويژگي مهم هاي كرتين وال مي توان به عايق حرارتي، رطوبتي، صوتي اشاره كرد كه باعث بهينه سازي دماي محيط و نور مي شود از اين رو نياز ساختمان به مصرف انرژي الكتريسيته را كاهش مي دهد. از طرفي كرتين وال ها چون سازه هايي بسيار سبك هستند بار كلي وارد بر ساختمان را كاهش مي دهند همچنين رفتار خوبي در مقابل زلزله دارند و در نهايت سهولت در نصب و زيبايي و مقرون به صرفه بودن نسبت به ساير نماهاي ساخماني برتري دارند. حال كمي فني تر به قضيه  نگاه مي كنيم كرتين وال ها در واقع شاسي ها و لامل هايي هستند كه در اطراف پروژه قرار مي گيرند و شيشه هايي كه به عنوان نماي ساختمان قرار است بگيرند به جاي اينكه روي خود ساختمان نصب شوند روي سازه كرتين وال نصب مي شوند از اين رو وزن وارده بر ساختمان كاهش مي يابد. اين كاهش وزن سبب مي شود كه  مقاومت ساختمان نسبت به زلزله افزايش يابد. از نماهاي كرتن وال  مي توان به نماي ساختمان جديد بورس در سعادت آباد تهران اشاره كرد.

همانطور كه گفتيم ساختمان اصلي كرتين وال يا استراكچر كرتين وال از شاسي و لامل تشكيل شده است و سپس شيشه ها يا ساير پوشش ها روي آنها نصب مي شوند.  حال لامل را به شما معرفي مي كنيم. لامل در حقيقت همان سازه آلومينيومي است كه شيشه ها روي آن نصب مي شوند. و اين لامل ها در دو جهت افقي و عمودي نصب مي شوند و فضايي مشبك مناسب نصب صفحات شيشه اي يا غيره را مي دهند. به لامل هاي عمودي موليون و به نماهاي افقي ترنسم گويند. لامل ها نيز با توجه به طراحي نماي و كاربري كه دارند انواع مختلفي دارند لامل هاي آلومينيومي، لامل هاي فولادي و لامل هاي چوبي از انواع مختلف لامل ها هستند.

لامل 

سطح مقطع لامل ها نيز به گونه اي توسط مهندسان طراحي شده است كه بتوان در شيار هايي لامل ها در هم قفل مي شوند و يا شيشه ها در فضاي بين موليون و ترنسم قرار مي گيرند را بتوان با لاستيك هاي مخصوصي به نام  EPDM جهت انجام عايق بندي حرارتي اقدام كرد. از اين رو نماهاي كرتين وال عايق صوتي حرارتي رطوبتي خيلي خوبي هستند.  همانطور كه گفتيم اين لامل ها داراي  انواع مختلفي نظير فولادي چوبي و آلومينيومي هستند كه بهترين آنها همان آلومينيومي هست كه در اكثر پروژه ها مي بينيد علت آن اين است كه نمونه هاي فولادي و چوبي به علت خوردگي وزن بالا مشكلاتي كه در عايق بندي دارند خيلي زود از صحنه حذف شدند اما نمونه آلومينيومي و آلياژ هاي آن به دليل خواصي كه دارند نظير استحكام بالا در عين سبكي توانايي جيگ و فيكسچر بودن بالا به منظور عايق بندي رطوبتي و هوادهي از مزيت هايي اسن كه طراحان و معماران و مهندسان بسياري را توجهشان را به خود جلب كرده است.

سيستم هاي كرتين وال به از جهت نصب نيز به دو نوع تقسيم بندي مي شوند: فريملس framless (بدون خطوط ظاهري نمايان) و فيسكپ facecap (در پوش دار). كه نمونه فريملس خود به دو زير مجموعه full frame و Ufram تقسيم بندي مي شوند كه هر كدام از اين انواع با توجه به شرايط پروژه ساختار نما و غيره توسط مهندسان و معماران انتخاب و پس از انجام كامل طراحي از نظر فني و زيبايي شناختي در محل پروژه نصب مي شوند.

لينك هاي مهم :

 

كرتين وال  ,  نما شيشه اي  ,  نماي شيشه اي  ,  نماي اسپايدر  ,  نما اسپايدر  ,  نرده شيشه اي  ,  نماي لامل  ,  نما لامل  ,  نماي كامپوزيت  ,  نما كامپوزيت

نمونه فول فريم كرتين وال:

در اين حالت ها شيشه هايي دوجداره يا چند جداره اي كه بين فضاي خالي بين دو شيشه از چسب هاي پايه سيليكون استفاده شده است درون قاب هايي كه اصطلاحا كاست ناميده مي شند قرار مي گيرند و سپس مجموعه شيشه و كاست را در فضاي خالي بين لامل هاي افقي و عمودي با استفاده پيچ  يا پرچ در جاي خود محكم مي شوند.

نمونه  يو چنل كرتين وال:

در اين حالت ها شيشه هايي دوجداره يا چند جداره اي كه بين فضاي خالي بين دو شيشه از چسب هاي پايه سيليكون استفاده شده است درون كاست هاي u شكل قرار مي گيرند و سپس توسط لقمه هاي مخصوص فلزي در فضاي بين لامل هاي افقي و عمودي قرار مي گيرند.

نمونه فيسكپ كرتين وال:

در اين نمونه يكي از لامل هاي افقي يا عمودي حذف مي شوند و سپس از لاستيك و چسب هايي كه ماده اصلي تشكيل دهنده آنها سيليكون است استفاده مي شود.

مشخصات و ويژگي هاي كرتين وال ها

نماي كرتين والنماي كرتين وال

نماهاي كرتين وال بر حسب نوع اجرا به سه گروه زير تقسيم بندي مي شوند:

۱-نوع قاب:

قاب ۶۰ ميلي متري:

اين پروفيل ها با پهناي ۶۰ ميلي متر و عمق متغيير كه پارامترهايي نظير محاسبات فشار باد و ارتفاع سازه ها در تعيين عمق پروفيل نقش دارد. همچنين قابليت اجرا در انواع سطوح مسطح، چند ضلعي، سقف هاي باز شو شيشه اي به صورت تك جداره، دو جداره ، چند جداره را دارد.

قاب ۵۰ ميلي متري:

اين پروفيل ها با پهناي ۵۰ ميلي متر و عمق متغيير كه پارامترهايي نظير محاسبات فشار باد و ارتفاع سازه ها در تعيين عمق پروفيل نقش دارد. همچنين قابليت اجرا در انواع سطوح مسطح، چند ضلعي، سقف هاي باز شو شيشه اي به صورت تك جداره، دو جداره ، چند جداره را دارد.

قاب فريملس ۶۰ ميلي متري:

اين پروفيل ها با پهناي ۶۰ ميلي متر و عمق متغيير كه پارامترهايي نظير محاسبات فشار باد و ارتفاع سازه ها در تعيين عمق پروفيل نقش دارد. همچنين قابليت اجرا در انواع سطوح فريملس مسطح، چند ضلعي، سقف هاي باز شو شيشه اي به صورت تك جداره، دو جداره ، چند جداره را دارد. در اين حالت شيشه ها دو جداره روي فريم با چسب مخصوص در كارخانه چسبانده و توسط يراق آلات و اتصالات روي نما نصب مي شود.

قاب فريملس ۵۰ ميلي متري:

اين پروفيل ها با پهناي ۶۰ ميلي متر و عمق متغيير كه پارامترهايي نظير محاسبات فشار باد و ارتفاع سازه ها در تعيين عمق پروفيل نقش دارد. همچنين قابليت اجرا در انواع سطوح فريملس مسطح، چند ضلعي، سقف هاي باز شو شيشه اي به صورت تك جداره، دو جداره ، چند جداره را دارد. در اين حالت شيشه ها دو جداره روي فريم با چسب مخصوص در كارخانه چسبانده و توسط يراق آلات و اتصالات روي نما نصب مي شود.

قاب فريملس ۶۰-۵۰ ميلي متري تايپ اس:

مشخصات فني سيستم هاي فوق همانند قاب فريملس ۵۰ ميلي متري مي باشد. با اين تفاوت كه مكانيزم نصب شيشه ها بدون استفاده از قاب آلومينيومي توسط يراق آلات لامل هاي عمودي و افقي نصب مي گردد.

۲-سيستم Semi Unitized

 

در اين حالت پروفيل هاي عمودي به صورت جزيي است بنابراين شبكه بندي نما كه شامل پروفيلهاي افقي و عمودي به صورت قاب هايي با عرض يك شيشه و ارتفاع ۱ يا ۲ طبقه در كارخانه توليد و سپس در محل پروژه مونتاژ مي شود و شيشه ها در آن نصب مي شود. از آنجا كه قاب ها بدون شيشه به محل پروژه منتقل مي شود راحت مي توان آن قاب ها را به طبقات بالايي منتقل كرد. بنابراين سرعت اجراي نماي لامل سريع تر از حالت قبل است. و در مقابل ارتعاشات و زلزله مقاومت بالايي دارند. و عموما ابعادي معادل ۱۷۰ در ۱۸۰ سانتي متر  است.

۳-سيستم Unitized

در اين  حالت از انجا كه پروفيل ها از زمان اجراي پروژه در محل پروژه انجام مي شود سرعت اجرا و تكميل بالايي دارد.  شيشه ها نيز با بسته بندي مناسب  همزمان با اجراي پروژه  به محل پروژه منتقل مي شود. از مزيت هاي بسيار مهم  اين روش بدون نياز نصب داربست قابل اجرا است.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: 1398/9/11 ساعت: ۱۲ توسط:novinseosite :